Dela

Kontakta oss

Kontakta din politiker

Har du något du undrar över, en fråga eller synpunkt som du vill lämna till någon av dina förtroendevalda politiker i kommunen?

Här hittar du kontaktuppgifter till ordförande i respektive nämnd. Ordförande svarar i första hand på frågor som rör det egna ansvarsområdet.

Välkommen med dina frågor och synpunkter!

Kommunfullmäktige

Titel / Namn

Telefon

E-post

Ordf. Karin Paulsson (S)


karin.paulsson@berg.se

1:e vice ordf. Jon Olofsson (C)


jon.olofsson@berg.se

2:e vice ordf. Kent Karlsson (M)


kent.karlsson@berg.se

 

Kommunstyrelsen

Titel / Namn

Telefon

E-post

Ordf. Therese Kärngard (S)


therese.karngard@berg.se

1:e vice ordf. Bo Karlsson (C)


bo.karlsson@berg.se

2:e vice ordf. Mia Eriksson (S)


mia.eriksson@berg.se

3:e vice ordf. Daniel Danielsson (M)


daniel.danielsson@berg.se

4:e vice ordf. Daniel Hillbom (M)


daniel.hillbom@berg.se


Fastighets- och IT-nämnd

Titel / Namn

Telefon

E-post

Ordf. Daniel Arvastsson (S)


daniel.arvastsson@berg.se

Vice ordf. Daniel Hillbom (M)


daniel.hillbom@berg.se

 

Miljö- och byggnämnden

Titel / Namn

Telefon

E-post

Ordf. Lena Kjellsson (C)


lena.kjellsson@berg.se

Vice ordf. Thomas Wiklund (M)




Utbildningsnämnden

Titel / Namn

Telefon

E-post

Torsten Medalen (C)


torsten.medalen@berg.se

1:e vice ordf. Tommy Wisfelt (S)


tommy.wisfelt@berg.se

2:e vice ordf. Daniel Danielsson (M)


daniel.danielsson@berg.se

 

Valnämnden

Titel / Namn

Telefon

E-post

Ordf. Ulla-Britt Lindblad (S)


ulla-britt.lindblad@berg.se

1:e vice ordf. Sven-Åke Engmar (C)


sven-ake.engmar@berg.se

2:e vice ordf. Anna Essebrink (M)


anna.essebrink@berg.se

 

Vård- och socialnämnden

Titel / Namn

Telefon

E-post

Ordf. Daniel Arvatsson (S)


daniel.arvastsson@berg.se

1:e vice ordf. Lena Olsson (C)


lena.olsson@berg.se

2:e vice ordf. Daniel Hillbom (M)


daniel.hillbom@berg.se

 

Överförmyndarnämnden

Titel / Namn

Telefon

E-post

Ordf.



Vice ordf. Tommy Wisfelt (S)


tommy.wisfelt@berg.se


Uppdaterad: 2019-08-09 14.36